Vályúhoz!!!
A Zöld Út Természetjárók Egyesülete nyílt gyalogtúrát hirdet 2024. október 6-ára, vasárnapra.
Tájegység (helyszín): (Keleti-)Mátra; Mátraalja
Indulás és utazás:
Körtúra, kalandtúra!
Az indulás/érkezés helyszíne Kisnána, Móré vár előtti parkoló (Béke út 1.)
Megközelítés autós csapatokkal vagy busszal.
Utazás autóval Salgótarjánból a legrövidebb útvonalon 58 km / 65 perc. (Salgótarján – Mátraszele – Nádújfalu – Mátraballa – Recsk – Kőkútpuszta – Verpelét – Kisnána)
KÉREM, HOGY AKI AUTÓVAL TUD JÖNNI JELEZZE, HA VAN MÉG NÁLA HELY!!! (FACEBOOK, E-MAIL)
Autóbusszal Salgótarjánból 5.35-ös indulással, gyöngyösi átszállással, 8.35-ös érkezéssel lehet csatlakozni hozzánk. Visszaút 16.01 (rizikós átszállás!); 17.21.
A gyalogtúra 8 óra 40 perckor indul.
Időtartama 4,5 óra 3,0 km/h sebességnél, pihenőkkel együtt 6,0 – 6,5 óra.
Leírás:
Nem-nem, nem a disznó módjára való étkezésre szólítalak kedves túratársam, itt egészen másról lesz szó! Bár „megfelelő” időjárási viszonyok közepette kinézhetünk úgy a túrakör végén, mint az avarban makk után kutató és jót dagonyázó röfi! Mi a vályút séta céljára fogjuk használni…
Ahol az Alföld végtelennek tűnő látómezejét megtörik a hegyek égbolt felé kívánkozó ormai, onnan indítjuk gyalogtúránkat a mátrai vadonba.
Kisnána legendákkal átszőtt várától indulunk a Mária zarándokúton, az ásványokban gazdag hegyoldalra.
16 millió évvel ezelőtt e vidéken vulkánok tomboltak, kialakítva a mai táj arculatának alapjait. Sok víz lefolyt azóta az andezittá meredt lávaárakon, aprította a kőzetet a jégkorszak, később átvették az uralmat a tájon az élőlények.
A monda szerint a kezdetek kezdetén maga az Ördög is erre somfordált, aki igencsak megszomjazott. Mivel sehol sem lelt ivásra alkalmas helyre, hát nagyot csapott villájával a meredek hegyoldalba. Ezzel egy vályút repesztett a sziklák közé, melyből igényei szerint inni tudott az összegyűlt szomjoltóból. A kis patakokocska azóta is ott csordogál szelíden, de néha megvadulva zúdul le újra és újra a pokoli lényt idézve.
Túránk első részében kitérünk a Juhász-köves hófehér tufával borított mini szurdokába. Ezután térünk rá fő irányunkra, és a meredek oldalban leereszkedünk a vadregényes „ördögi”szurdokvölgybe. Igazi kalandos órát töltünk el a meder alján, kőről-kőre lépdelve, kisebb zúgókon felkapaszkodva. Ahogy egyre feljebb kaptatunk, úgy kezd szelídebbé válni a terep. Az erdő továbbra is mély nyugalmat áraszt, az érintetlenség benyomását keltve. Kilépünk a mederből és vastag mohával belepett görgetegkövek százai között rójuk tovább a kilométereket. Alattunk balra a mély Ördögvályú-völgy, melyet a völgyfőig követünk. Itt egy széles, fűvel benőtt szekérútra lépünk, látszik, hogy ritkán járják. Erről az útról térünk ki a beszédes nevű Messzelátó-hegyre. Sajnos a szép kilátást ma már akadályozzák a nagyra nőtt fák, de még így is érdemes felkeresni ezt a békés magaslatot. Visszafordulva fő csapásirányunkra már csak egy utolsó meredéllyel kell megbirkóznunk, aztán már csak a lejtmeneté lesz a főszerep!
Egy kanyart rövidítve átvágunk az erdőn és máris megérkezünk a Csurgó-kúthoz, amit más néven Károly-forrásnak kereszteltek el. A vízkelet valaha a közeli vadászkastélyt látta el ivóvízzel, foglalását legutóbb 2003-ban építették újjá. Egy fahídon át közelíthető meg, mellette pihenőpadok vannak kialakítva. Átellenben egy szépen karbantartott menedék kunyhó, balra egy Mária-képesoszlop. Ejtőzünk egy kicsit, majd ereszkedünk lefelé a Sánc-völgybe. Ez már az Első-Tarnóca szép köves patakmedre, ezt követjük a település széléig. Akik bevállalják, hogy betérnek a vízfolyáshoz, szerencsés esetben szép opálokat találhatnak hasonlóan, ahogyan azt már az Ördögvályú-völgyben is tehették.
A Recskről érkező sárga turistajelzésen érkezve zárjuk a kört a Kisnánai várnál. Ha még jut rá időnk, megnézhetjük az egyedi helyre épült erőd romjait. (17.00 óráig tart nyitva.)
Verpelét irányába hazafelé tartva érdemes megállni a várhegynél. Mindamellett, hogy egy vulkáni „embrió” belsejébe tekinthetünk be, a domb növényei is pazar látványt nyújtanak!
A gyalogtúra közepes nehézségi szintű, a szurdokban technikás jellegű.
Szintemelkedésünk nagy részét túránk első felében tesszük meg a Messzelátó-hegyre. (4,8 km; +400 m szintkülönbség)
Utunk során vízvételi lehetőség 7 kilométer után a Csurgó-kútnál, de lehetőleg az egész útra lássuk el magunkat folyadékkal!
A Juhász-kövestől a Csurgó-kútig jelzetlen útvonalon haladunk.
Ajánlott felszerelés a túrához: bejáratott túrabakancs; időjárásnak megfelelő öltözet; túrabot; elegendő élelem és folyadék. Sáros, esős idő esetén, váltóruha, váltócipó, váltózokni!
A túrán saját felelősségedre veszel részt!
Részvételeddel beleegyezel, hogy az esemény során készült fényképeket az egyesület vezetősége vagy tagjai a ZÚTE népszerűsítésére nyilvánosan felhasználhassák.
Minden felkészült túratársat szeretettel vár Vincze Gábor túravezető!
Powered by iCagenda