Nyugdíjas túra – ’24 tél
Indulás és utazás:
Autós csapatokat szervezzetek a Parádfürdőre való utazáshoz, a tömegközlekedés alkalmatlansága miatt! Parádfürdőről a 8.02-kor Gyöngyös (Budapest) felé induló busszal utazunk Mátraházára.
A túra 8.40-kor indul a mátraházai buszmegállótól, nagyjából 6,5 órát vesz igénybe (7,5 – a Fekete-tói kitéréssel).
Leírás:
A hegység egyik leglátványosabb turistaútján vezető útvonalon, számos nevezetességet érintve érkezünk a Károlyiak egykori birtokára.
A „Nyugdíjas túra” minden évben más-más évszakban kerül megrendezésre, most a tél van soron. Neve hétköznapi lebonyolítása miatt alakult ki, de kifejezetten várom a fiatalabb korosztály részvételét is!
Mátraházán régi jó szokásunkhoz híven először az elgondolkodtatóan szép kerámiaképekkel ékesített Naphimnusz Parkot járjuk körbe. A „Déli” sípályán esünk túl az aznapi szintemelkedés jelentős részén (a Kéktúra régi nyomvonalán), ezek után szinte csak lejtmenetben lesz részünk. A meredek kaptatót elhagyva már az Alsó-Pince út kényelmes szekérútján sétálunk. Itt elhaladunk első szomjoltó helyünk – Tündi-forrás –, egy elhagyatott síugrósánc és egy kőtenger mellett. Utunk északi részére érve a Sor-köveknél kezdődik a túra leglátványosabb szakasza. Sajnos ezt a turistautat megszüntetésre ítélték, természetvédelmi okokra hivatkozva! Tavaly ennek láttuk a nyomait, viszont újra felfestésre kerültek a jelzések! Egy erdőrezervátumba érve – olykor kidőlt fákat kerülve – jobbról-balról sorjáznak a sziklaszirtek, s mindezek mellett páratlan panorámában lesz részünk! Egyik szirtre általában ki szoktunk térni nézelődni egy kicsit. A Gabi-halála név egy szomorú eseményről emlékezik, mégis, mi rendre vidámságot csempészünk a környékre, így érve le a kellemes pihenőhelynek bizonyuló Pisztrángos-tóhoz.
Itt a Nagy (Petőfi)-forrásból ismét megtölthetjük kulacsunkat. Rövid pihenőt követően 20 perc kényelmes séta után kitérünk az egyedi kilátást kínáló Szállás-hegy szikláihoz. A folytatásban szép szálfákkal övezett kényelmes erdei úton egy pontról még a felettünk trónoló Sas-kő turista emlékművét is megpillanthatjuk, míg el nem érjük a Disznókői elágazást. A tarvágásnak „köszönhetően” itt hosszan feltűnik a bérc vonulata. Esős idő után csúszós, de látványos szakasz következik 700 méteren át. A két patak összefolyásától aztán egészen a vízesés fölé érve pihentető, lapos szakasz jön. Az Ilona-vízesés tövébe való lejutás nagyobb koncentrációt igényel, de éppen ezért mindenki kiválóan veszi az akadályt. Magyarország legmagasabb természetes víz zuhatagját (7 m) mögöttünk hagyva átvágunk az erdőn, hogy megnézzük a páratlan hangulatú Fekete-tavat.
Az Ilona-völgyben a Károlyiak által ültetett gesztenyefasor kíséretében érkezünk a Szent István-csevicekúthoz, ahol megpihenünk. A kellemes sétaútról a folytatásban még kitérünk átölelni a Mária képoszlop óriási fáját, és átjárjuk a Vaskapu-ereszke kis barlangját is. Parádfürdőn aztán véget ér laza túránk, aznap elért tszf. legmagasabb pontunkról – ami 800 méter – 220 méterre ereszkedtünk.
Ajánlott felszerelés a túrához: bejáratott túrabakancs, időjárásnak megfelelő öltözet, túrabot a bizonytalan léptűeknek, csúszásgátló a bakancsra (jeges terep esetére), váltózokni, váltócipő a célban, elegendő élelem és folyadék.
A túrán saját felelősségedre veszel részt!
Részvételeddel beleegyezel, hogy az esemény során készült fényképeket az egyesület vezetősége vagy tagjai a ZÚTE népszerűsítésére nyilvánosan felhasználhassák.
Powered by iCagenda